Co ciekawego w SKALE w lutym’23
Niektórzy wolą czytać, inni wolą oglądać. Obie gruby będą zadowolone. Luty w skrócie poniżej, lub ewentualnie zapraszam na film.
***
Witam bardzo serdecznie. Wracamy do SKALE Network. Dzisiaj zrobimy taki przegląd może lutego, co się działo. Będę się posługiwał w dużej mierze blogiem SKALE. To jest miejsce, gdzie zwykle się udaje po informacje, co słychać w ekosystemie. Trochę się dzieje. Różnego rodzaju gry się uruchamiają, następują integracji, Ruby Exchange, XP Network, i inne.
Mamy całkiem fajne statystyki jeżeli chodzi o adopcję. No i kilka innych fajnych tematów, które myślę, że warto wspomnieć.
Taka pigułka informacyjna dla graczy, dla tych, co lubią NFT, dla tych, co generalnie interesują się, co tam w SKALE słychać, co tam piszczy w trawie.
Bazuję tutaj na swoim zrozumieniu technologii. Staram się to rozkminiać od bebeszków, staram się analizować, co tam moim zdaniem może być ciekawego, jeżeli chodzi o adopcję. No i patrzę na blockchain, patrzę na bebechy, na technologie która dla mnie jest interesująca. Nie mam pojęcia, czy dany token wzrośnie, czy spadnie i nie tymi tematami się tu zajmuję, a technologią i jej wykorzystaniem.
Luty’23 w SKALE
Marzec się dopiero zaczął, ale na luty możemy rzucić okiem — na BLOG, generalnie wydaje mi się, że to jest całkiem fajne miejsce, żeby się ze SKALE na bieżąco zapoznawać.
Przejdziemy przez te ostatnie update’y, no więc jedziemy z poszczególnymi wątkami. No więc na SKALE BLOG jest całkiem fajne podsumowanie lutego, zrobione przez Sydney Jacobs z SKALE. No i de facto tutaj, jak przegapiliście luty, który był krótkim miesiącem, a jednak trochę się zadziało, no to można sobie do tego zerknąć. Z ciekawych rzeczy, było badanie od Darmounth Blockchain Group — przestudiowali różne blockchainy i porównywali je pod kątem szybkości i TPS-ów. No i wyszło im, że SKALE jest tutaj całkiem niezłe.
Porównywali między innymi Polygon, Ethereum, Solana i wyszło, że SKALE is the best. Oczywiście patrzymy na to wszystko z jednej strony jako jakieś dane, z drugiej strony z przymrużeniem oka, bo wiadomo, że można było tu pewnie podrzucać jakieś inne blockchainy i wówczas te porównania by też inaczej wypadły. Każdy zwykle próbuje się przedstawić w jak najlepszym świecie. No to co nie zmienia faktu, że SKALE jest szybką siecią, o szybkiej finalności.
Tu generalnie DBG przyjrzeli się Ethereum, Polygon, Solana, Phantom, Avalanche, Near i SKALE. Bazowali na dwóch kluczowych metrykach. Transactions per second i time to finality, czyli ile transakcji na sekundę, ile przeciska obecnie sieć, mówimy takich aktualnych / realnych trx.
Time to finality, czyli jak szybko transakcja jest finalna, czyli jest zapisana bezpowrotnie na blockchainie i już konsensusy ją odzwierciedliły. No tu trochę jest o metodologii, jak tamtego się zabrali. No i porównując, mamy tutaj, że SKALE 397 TPS-ów, Solana 375 TPS-ów, Phantom 85 i tak dalej. Zresztą to było jak rozumiem badanie rzeczywistych prędkości bazujące na rzeczywistych danych, które gdzieś tam hulają po blockchainie.
To było badanie na bazie prawdziwych aplikacji.
Czyli tam patrzili, jakie aplikacje generują jaki ruch.
No i to jest uśredniona prędkość ze wszystkich aplikacji, ze wszystkich chainów. No więc jakby w zależności w danym momencie, jak jest sieć przeciążona, jaki ma ruch, to to może tutaj oczywiście w różny sposób wyjść. Natomiast tak jak wspomniałem, nie ukrywa to. . . Znaczy nie zmienia to faktu, że SKALE jest szybką siecią. Finalność, time to finality 1,5 sekundy. Też jest to nie najgorsza wartość, wydaje mi się. W porównaniu Algorand ma 3,5 sekundy. Tu się nie znalazł w tym porównaniu.
Natomiast SKALE jest gdzieś tam w czołówcu, tak mi się wydaje. No i teraz SKALE będzie taką siecią, która skaluje się wielowymiarowo. Czyli nie tylko sam protokół, ale im więcej dochodzi na blockchainów, na tą chwilę mamy 20, czyli tych SKALE chainów, które w ramach sieci obsługują różne transakcje, tak to się nazwijmy, tym szybsza będzie SKALE jako całościowa sieć. Tym więcej SKALE network jako sieć przepycha TPS-u, oczywiście zakładając, że będzie w stanie włączać poszczególne SKALE chainy do ekosystemu. Na razie to się udaje. No ale ten przyrost tych SKALE chainów też jest taki testowo, powiedziałbym, rozsądny, żeby nagle sieć nie przyklęknęła. Tak wydaje mi się, że na tą chwilę sieć wchłania kolejne chainy. No zobaczymy jak to będzie dalej.
No podobnie jakbyśmy ,np internet computer tutaj dożycili, myślę, że internet computer by wszystkich jednak zdeklasował, bo tam mamy, no już nie wiem, ale nie będę tu porównywał w tej chwili, ale tak na gorąco, ale tam też mamy subnety skalujące się w wielu kierunkach i im więcej subnetów, im więcej aplikacji, to one generują więcej TPS-ów, oni się tam inaczej nazywają, ale generalnie to samo chodzi o messages. No i pytanie jest, czy po pierwsze, czy dany blockchain jest w stanie mieć aktualne, rzeczywiste transakcje, po drugie, czy nie przyklęknie, jak mu dochodzą te TPS-y. Więc jakby to warto obserwować, ale to nie jest wyznacznik prawy, tak bym na to powiedział. Natomiast ja sobie też w lutym zrobiłem takie porównanie. To jest comparing polkadot, SKALE i kosmos.
Na Medium znajdziecie taki artykuł i tak starałem się tutaj na różne rzeczy popatrzeć, to tak w ramach podsumowania lutego, ale też odnoszę się tutaj do tych prędkości, które są dla S. No można to zostawiać, nie wiem, z polkadot, z kosmosem, które też, im więcej chainów na Polsce czy na kosmosie w takich sieciach typu multi-chain network, tym teoretycznie one są szybsze, o ile są w stanie przylimować więcej chainów, podobnie jak SKALE.
Więc tu wiem, że ten artykuł się spodobał tym osobom, które go jakby czytały, więc ja tu patrzę na takie rzeczy w zasadzie mało związane z szybkością, bardziej na to, jak można elastycznie na blockchainie dewolopować, w jaki sposób bezpieczeństwo jest zapewniane przez ten, powiedzmy, cały ekosystem, czy to SKALE, czy kosmosu, czy polkadotu, jak jest interoperacyjność, czy ta taka wewnątrz chainów, ale też wewnątrz sieci, ale też na zewnątrz sieci, szybkość transakcji tej też się do tego odnoszę. No i poziom adopcji, czyli jak naprawdę ile jest tych rzeczywistych aplikacji, użytkowników i tym podobnych. Więc ten artykuł starałem się, powiem tak jakoś na te trzy podobne moim zdaniem sieci tutaj dorzucić i mógłbym pewnie coś takiego jeszcze w kontekście znowu tej grupy sieci dorzucić tu internet z komputer i może, jakbyście byli zainteresowani, to kiedyś coś takiego powstanie.
No dobra, no ale to wracamy teraz sobie tutaj do tego naszego februar look back, bo to nie tylko darmo włączeń, nie tylko to zestawienie, też w sam ekosystemie się troszeczkę zadziała. No i z ciekawych wiadomości w ekosystemie, no to jest właśnie, między innymi, XP Network, czyli multichainowe rozwiązanie do bridżowania NFT, jakkolwiek by to nie zabrzmiało, abstrakcyjnie chodzi o przenoszenie NFT z jednego blockchaina na inny blockchain. Teraz wspiera również SKALE, czyli XP Network zintegrowało się z SKALE, dzięki temu do ich w tej chwili dwudziestu kilku, dwudziestu czterech blockchainów dołączył sam SKALE Network. XP Network jest dosyć dobrze rozwiązył się ekosystemem, kilka tysięcy zdecentralizowanych aplikacji w ramach tego systemu już jest przyłączonych czterdzieści kilka partnerów, no i setki milionów w NFT, które gdzieś tam przebiegają przez ich produkt.
No chodzi o to, nawet z Tomkiem,ostatnio rozmawialiśmy, było fajne wydarzenie, zresztą Tomka będziemy jeszcze zapraszać, było fajne wydarzenie w piątek w Warszawie dla między innymi artystów, którzy chcieliby się stokenizować. Zresztą ciągle taka opcja jest, tutaj MetaZi od Tomka, że tak powiem prężnie działa, ale to osobny temat, linki gdzieś tam do wywiadów z Tomkiem znajdziecie, a pewnie Tomek jeszcze tutaj zawita, ale rozmawialiśmy generalnie o tym, jak to zrobić, czy jakby, gdzie jak my daleko jesteśmy, to interoperacyjności, że mam jakiś NFT na jednym blockchainie, w jednym meta wersie, a chciałbym go przenieść gdzieś tam na innym meta wersie, na innym blockchainie, no to właśnie tego rodzaju rozwiązania XP Network, tą interoperacyjność powinny zacząć zapewniać.
Potem wyszło też kolejne ogłoszenia, jakby z tym też związane, że oni tutaj w ramach tego swojego umożliwiania, przenoszenie NFT, jakieś zapewnili pierwsze rozwiązania, to jest już samo to ogłoszenie o XP Network, czyli tu jest więcej i więcej detali, jakby z samego XP Network, gdzieś zaraz znajdziemy, co za chainy oni wspierają, bo generalnie tu dużej, jakby dużej nie ma w tym filozofii, koncepcyjnie chodzi o to, by z jednego NFT, z jednego blockchaina mogło przejść przez ich blockchain na inny, znaczy przez ich rozwiązanie na inny blockchain.
Na przykład ta sztuka z algorandu, zobaczcie ja, w ramach blockchainów na XP Network, jest między innymi algorand, więc jestem teraz na stronce XP Network, zakładka blockchain, są poligony, tezosy, avalanche, vchain, tron, fuse, ethereum, gnosis, vellas, aurora, binos, margin, phantom, ajotex, harmony, jestem z Kaili Nervous, Secret Network, gatechain, Diffinity, patrzcie, Diffinity też nie wiedziałem, to muszę pooglądać bliżej, Hedera, Ton, Mir, Solana, Abbey, SKALE, jest SKALE the only true native from the blockchain, zero gas fees, no i jeszcze inny, Moonbin też jest, no więc dzięki rozwiązaniu XP Network możemy sobie bridge’ować NFT przez blockchainy. No więc to jest fajne, to pozwala tak naprawdę łączyć ekosystemy, to pozwala, że one ze sobą gadają, w tym przypadku, że tak powiem, NFT i między sobą gadają.
Z innych rzeczy związanych z samym ekosystemem od strony infrastruktury, no to jest ciekawy partner, który uruchomił się tutaj swoją integrację, jest, ze SKALE jest SubSquid, to jest blockchainowe rozwiązanie do indeksowania danych, które jest open source’owe, no i specjalizuje się w taki data lakes dla blockchain’a.
Więc co to na ludzki język oznacza? Przejdźmy jakby w detal tego ogłoszenia, no tak naprawdę tak jak w typowych bazach danych, żeby je móc skutecznie odpytywać, żeby one nie przyklęknęły, że tak powiem, na skutek odpytywania byśmy nie zabili bazy danych, potrzebne jest jakieś rozwiązanie indeksujące, które generalnie pomaga poindeksować, w jakiś sposób ponumerować, przygotować dane do skutecznego odpytywania. No i blockchain’y, zwłaszcza te, które gdzieś tam zacząłem tych danych mieć coraz więcej, też potrzebują mieć tego rodzaju rozwiązanie indeksujące. No i właśnie wspomniany tutaj SubSquid jest rozwiązaniem indeksującym dla blockchain’a.
Oczywiście dla blockchain’a jest to trochę trudniej zrobić niż dla baz danych, znaczy w ogóle dla baz danych zagadnienie indeksowanie jest skomplikowanym zagadnieniem i tu są różne podejścia, no ale przy rozwiązaniach zdecentralizowanych no to też jest pytanie jak to zrobić, by tak naprawdę prawda została utrzymana. No ale jest to jednocześnie też tym ważne zagadnienie, że decentralizacja wpływa nam na wydajność, więc my chcemy mieć tą wydajność na wysokim poziomie, zwłaszcza jeżeli ktoś nasze dane z blockchain’a chce odpytywać do pytania jak to ma zrobić, tak żeby nie położyć nam blockchain’a, a jednocześnie żeby to co odpytuje było zaciągnięte nie tylko z jednego węzła, no bo jeżeli tylko z jednego węzła, to skąd wiemy, że to jest prawda, jest potrzebna jakiś rodzaj też decentralizacji w samym procesie indeksowania.
No i tutaj piszą o tym, że Indexing pozwala już zerem filtrować nieskończonej ilości danych, zlokalizować dane, no i to są rzytelne dane i bla, bla, oczywiście dalej jedziemy z tym, no czym jest indeksowanie, tak, czyli skuteczne odpytywanie blockchain’a dzięki subsquid i uważam, że to jest bardzo, bardzo potrzebne dla blockchain’ów, no więc jeżeli teraz na takie coś uruchamia się na SKALE, oznacza to, że dane ze SKALE będą łatwiej dostępne dla zewnętrznych aplikacji celem no odpytywania na przykład przez jakieś systemy raportujące przez aplikacje Web2 mogą nas tutaj odpytywać, no wszelkiego rodzaju integracje łatwiej się tutaj będą tworzyły między rozwiązaniami SKALE a rozwiązaniami zewnętrznymi. Zarówno tymi zcentralizowanymi, jak i zdecentralizowanymi to w tych dwóch celach można sobie wykorzystać.
No a to chyba gdzieś wcześniej już wspominałem, do czego między innymi to będzie mogło zostać użyte, a highly customizable data source for dashboards, no czyli activity monitoring, czyli teraz no między innymi SKALE nie widzicie w defile’ach i w innych zewnętrznych rozwiązaniach. To, że mamy tego typu indeksowanie powinno sprawić, że na różnych dashboardach takich związanych z aktywnością sieci SKALE się powinien pojawić, bo my teraz w SKALE mamy w tej chwili 20 chain’ów, trzeba pozbierać te dane z tych różnych chain’ów, czyli właśnie poprzez odpytywanie, to indeksowanie pomoże pozbierać te dane, poagregować i raportować je na przykład do zewnętrznych rozwiązań takich jak defile’a, albo jeszcze innych, które pokazują co się na sieci dzieją, a więc dzięki sub-squidowi to będzie możliwe i wiele innych rzeczy będzie możliwe, więc uważam, że jest to bardzo fajna wiadomość.
No, że taka techniczna, taka bebechowa, natomiast no takim nie interesują, no bo one pokazują czy sieć dla mnie myśli o tym swoim gdzieś tam takim długofalowym rozwijaniu swojej platformy, a nie tylko o hajpowaniu.
No więc to jest fajne i teraz jeszcze mamy co tutaj dalej, a drugie to już jest w kontekście samego giercowania, to o tym było właśnie tutaj Of Gods and Men NFT Collection, otworzyła się taka kolekcja gry Of Gods and Men, to jest rozwiązanie też, które miało swoje, tutaj on Ask Me Anything na naszym telegramie, no i tam były nagrody, zaraz tego jeszcze się odniosę, no i to się uruchomiła pierwsza, znaczy nie pierwsza, taka gra oparta o NFT, gdzieś tam w lutym to nastąpiło, jest to fajna gierka, jak ktoś lubi grać w takie gry karciane, gdzieś tam mamy karty bogów, karty pół bogów, karty ludzi, czy jakichś super bohaterów, karty mają jakieś cechy, parametry, no i my możemy sobie przy pomocy tych kart prowadzić jakieś rozgrywki, łączyć się w zespoły i generalnie zdobywać skile, wykorzystywać swoje skile i tak dalej.
Więc mamy kolejny chain, kolejną grę też na SKALE Network, uważam, to jest fajna gierka graficznie, mi się ona podoba, no te karty są ciekawe, natomiast ja graczem nie jestem, cóż, wielokrotnie tutaj mówię, więc sam w to nie grałem, natomiast organizowaliśmy tutaj Ask Me Anything z zespołem na telegramie i było powiedziane, że dostaniecie nagrody, bo te ci będą aktywnie zadawać pytania, ale dostaną nagrody po 20 dolarów, niestety przyszły nagrody po 10 dolarów, no i mam nadzieję, że w tym tygodniu wyjaśnię, czemu tak jest. Ja się domyślam, bo zobaczyłem, ja poprosiłem, żeby wszyscy, którzy wzięli udział w tym konkursie, dostali nagrody, a było was tutaj w Polsce 7 osób takich, które chcieliśmy nagrodzić.
Te o sam Ask Me Anything jednocześnie odbywały się we Francji i tam chyba też poszły tą samą drogą i też chcieli nagrodzić, rozumiem wszystkich i widzę, że nagrody popłynęły do 10 osób, a nie do 5, więc w sumie zostało nagrodzonych więcej osób, a pewnie budżet się nie poszerzył. Takie mam domniemania, ale może podanych on-chainowych sobie sprawdziłem, że poszło na dużą ilość adresów te nagrody i to nie tylko tutaj i w Polsce, poszło gdzieś jeszcze dla francuskiego Ask Me Anything i podejrzałem, że budżet był ten sam, a ilość chętnych, ilość nagrodzonych wzrosła i niestety skończyło się na niższej nagrodzie. Staram się ze SKALE wyjaśnić, o co chodzi i żeby to być może mam nadzieję uda się jeszcze jednak zafiksować, no bo nie o to chodziło.
No dobra, no ale to jest taki temat poboczny. Jedziemy dalej jeszcze tutaj z update’ami. Było o grze, było o indeksowaniu, upgrade’y techniczne na sieci. No i to jest ciekawy upgrade, to jest tak naprawdę Sealed Naming Services, czyli możliwość stworzenia powiedzmy swoich domen w oparciu o Web3. No i tu jest akurat ciekawy upgrade względem tego, co było wcześniej, bo wcześniej wydaje mi się, że to było jednak troszeczkę rozwiązanie centralizowane. Jak się tym bawiłem, to tam była jakaś konieczność instalowania wtyczki, to swoją drogą, ale konieczność podawania maila i te sprawy, a oni tu się chyba troszeczkę zupgrade’owali. No i jak generalnie o co chodzi, piszą o tym, że ekosystem blockchainów rośnie i chcielibyśmy się posługiwać jednym adresem czy jakimś tam jedną nazwą po to, żeby na przykład dokonywać płatności.
Oczywiście tego typu rozwiązania mamy na wielu różnych sieciach. Mamy te domeny na Ethereum, mamy domeny na Staxach, mamy domeny na chociażby Algo, więc tego typu rozwiązania oczywiście istnieją. Natomiast C-LED to jest takie miejsce, które pozwala nam mieć taką jedną domenę do wielu sieci w jednym miejscu. No i tak naprawdę w tej kolejnej wersji, tu mam właśnie the following latest dowodowną w wersji drugiej, czyli nie będzie wymagana autentyfikacja przez mail, czyli się normalnie łączymy przez wallet. All users’ actions will be recorded on SKALE chain, czyli będą wszystkie mapowania adresów wykonane na SKALE chainie. Czyli my sobie jakiś adres, no wpłat chociażby adres nasz na takiej chainnej sieci mapujemy do domeny, niech to będzie domena jakaś tam Polska albo domena Andrzej. No i to wszystko jest zapisane na SKALE chainie.
Smart contracts will be made public, czyli będą publiczne smart kontrakty do developerów, żeby mogli też on chainowo to dalej rozwijać. Virtual keyboard, virtualna klawiatura, żeby użytkownicy mogli korzystać z mobile application, czyli z C-led w wersji mobilnej, with unstopable domains i wielu innych rozwiązań. Binance application withdrawal page will load the mapped BTC adresu obok, czyli też integracja z binancem pod kątem zmapowanych adresów BTC. Będzie możliwość linkowania innych identyfikatorów jak chociażby ze stron, z mediów społecznościowych. No i będzie możliwość sprzedawania tych nas, które zakupiliśmy po swoich cenach i to wszystko się będzie odbywało na bazie on chain. No będzie możliwość transferowania innych do innych użytkowników tychże to nasw. No więc tym nowym C-letem się jeszcze nie bawiłem, natomiast już sobie tą wtyczkę zainstalowałem, możemy na to rzucić okien.
No i po zainstalowaniu tego rozszerzenia tak naprawdę można się spróbować tym pobawić. Ja na razie żadnych domen tutaj nie kupowałem, ale tak naprawdę zobaczmy sobie partner, gdzieś tu było extension, czyli jakby można sobie to do Chrome’a, do Firefox’a, do Edge’a, do Brave’a zainstalować takież to rozszerzenie no i poszukać tutaj różnych domen, tu jakiś brad. crypto, bob. btc itd. No i możemy sobie zobaczyć tak na przykład, czy takie rozszerzenie jak polska. polska. polska jest dostępna na rok za 9 dolarów. No i chyba generalnie każda domena jest tutaj na rok dostępna za 9 dolarów, jeżeli jest jeszcze nie zarejestrowana.
Tak, jeżeli zamówimy Bitcoin, Bitcoin jest zarejestrowany z tego co sprawdzałem no i Bitcoin’a sobie jest wylistowane przez obecnego ownera, czyli tutaj jest z kolei Marketplace, jakiś widzimy, że możemy te wylistowane domeny sobie kupić, jeżeli ktoś by chciał sobie kupić. No i takiego Bitcoin’a można kupić za 999 dolarów, po tole chcę go sprzedać. Obecny właściciel tak go tutaj wystawił. Oczywiście MEN-y, czy jeżeli mielibyśmy jakieś tutaj nasze domeny siletowe, można sobie nimi tutaj zarządzać. No iż takie to jest rozwiązanie, tak. Wybrałoby się tutaj troszeczkę więcej pobawić i ja tak naprawdę może kiedyś do tego bardziej siądę.
No to jest fajnie, że takie rozwiązanie wybrało SKALE, gdzie te wszystkie mapowania będą rezydować, czyli między nazwą domeny, a gdzieś tam adresami, te wszystkie powiązania, między innymi to będzie zapisywane na SKALE. No co tutaj może jeszcze warto byłoby dodać, że te domeny Web3, czy nazwów uzyskowników Web3, to jest wszystko, co tutaj da się jakby wyciągnąć z Unstoppable Domains i z ENSA, z Ethereum Name Services, tak. Czyli to współpracuje, pozwala połączyć Unstoppable Domains i ENSA do jednego miejsca, który gdzieś tam jest pluginem udostępniany w innych aplikacjach, czyli będą te wszystkie rozszerzenia, oczywiście, które mamy z ETH dostępne, no i wszystkie z Unstoppable Domains, czyli możemy sobie przejść na Unstoppable Domains, oni tutaj mają oczywiście szereg blockchain. com, btc.
com, krypto, bitcoin i tak dalej, więc po prostu taki zmapowany dostęp w postaci pluginowej, że tak powiem, do tego byśmy mogli mieć w jednym miejscu mapowanie naszej nazwy uzyskownika w wielu różnych sieciach. No i fajnie, że tutaj o SKALE, CalypseNFT Hubs, Zero Gas Fees, no to na SKALE jest to jakby łatwe, dzięki temu, że nie ma tutaj tego gazu, to gdzieś każde wykorzystanie nie musi być jednocześnie oparte transakcją gazową. Natomiast sam zakup oczywiście zapłacimy i gaz na Ethereum i zapłacimy oczywiście za samą domenę. No dobra, no to może jak się tym kiedyś bardziej pobawię, to może wymyślę taką fajną domenę, którą sobie kupię i może dam swoje doświadczenia, a tak naprawdę na dziś to byłoby tyle. W samą, samą tą, sam artykuł z podsumowaniem wam też oczywiście przylinkuję.
Tu są różne też artykuły, które się w międzyczasie pojawiały ze strony SKALE o Zero Knowledge proofach, o tym jaka jest ważna rola walidatorów w sieci, tutaj chyba też jest jakiś wzrost spodziewany. Były oczywiście Twitter and Spaces, były wywiady w ramach Infinity Chains i wiele, wiele innych rzeczy. Nadchodzi Game Developers Conference już w marcu i inne wydarzenia, będziemy tego wracać. No i chyba tyle. Zwróćmy okiem jeszcze na statystyki. Na koniec, a na koniec statystyki tam mówią co? Że mamy 20 SKALE Chainów, 369 tysięcy aktywnych użytkowników, znaczy aktywnych wszystkich użytkowników. Blockchain wyprodukował 39 milionów bloków całościowo i sprocesował 58 milionów transakcji. A aktywnych użytkowników można popatrzeć, że jest więcej 10% tych total. Users jest 300 tysięcy, ponad 30 tysięcy z kawałkiem są aktywni na przestrzeni ostatnich 30 dni.
No i transakcji też jest 6 milionów na przestrzeni ostatnich 30 dni i zaoszczędzony gaz w przeliczeniu. Jakby te transakcje musiały płacić za gaz, to ile by to było? No i to jest dana za luty, czyli Active Users w lutym, który był krótszy, jest mniej niż w styczniu, ale więcej niż w grudniu. Tutaj mamy Transactions, ilość transakcji w lutym, też mniej niż w styczniu, ale podobna ilość co w grudniu. No i w lutym Gas Fee zaoszczędzony też zdecydowanie więcej niż w grudniu, ale mniej niż w styczniu. To znaczy, na razie ta historia jest jeszcze nie aż tak długa, więc sobie na to dalej będziemy patrzeć w przyszłości co do większych jakichś tam trendów. No dobra, to tyle.
Linki pod filmem, pytania też zostawcie pod filmem. Do usłyszenia, pozdrawiam, cześć!
Andrzej @ SKALE Poland Ambassador
Tu możesz ogladnac podsumowanie w formie video https://www.youtube.com/watch?v=-0JwJj93M0k
SKALE PL
🇵🇱 DISCORD PL https://discord.gg/2xeJ7x7AXD
🇵🇱 TWITTER PL https://twitter.com/skalepoland
🇵🇱 MEDIUM PL https://skale-poland.medium.com
🇵🇱 TELEGRAM PL https://t.me/SKALE_PL