Przegląd gier w Blockchain i jak SKALE rewolucjonizuje gry Web3
Wykorzystanie technologii blockchain w grach ma nieograniczony potencjał. Podobnie jak w początkach Internetu, kiedy świat przeszedł z sieci web1 do sieci2, początkowe przypadki użycia były ograniczone. Wtedy najpopularniejszym pomysłem były cyfrowe katalogi ich analogowych odpowiedników — yellow pages i gazet. Choć przydatne, nie wykorzystały w pełni technologii. Z perspektywy czasu było oczywiste, że internet to znacznie więcej. Na przykład żółte strony stały się wyszukiwarkami kierowanymi przez użytkowników, takimi jak Google.
To samo można powiedzieć o dzisiejszych grach blockchain. Podczas gdy tworzenie NFT i włączanie ich metadanych do gier jest krokiem we właściwym kierunku, jest to porównywalne z cyfrowymi „żółtymi stronami” lub „gazetami” wczesnego Internetu. Możliwości blockchain nie zostały jeszcze w pełni wykorzystane w grach, takie jak zdecentralizowane i bezpieczne przechowywanie danych, co pozwoli na zmniejszenie liczby różnych używanych narzędzi i wtyczek. Zamiast korzystać z narzędzi do analizy użytkowników, bazy danych i pamięci masowej IPFS, branża może korzystać z możliwości łańcucha bloków.
Ewolucja gier Blockchain
Ewolucja gier blockchain była ekscytującą podróżą, naznaczoną różnymi etapami:
Etap 1: Gry typu „graj, aby zarobić”.
Zaczęło się od gier typu „graj, aby zarobić” , w których głównym celem było zarabianie pieniędzy poprzez spekulacje cenowe NFT i tokenów do gier. Wiele gier wymagało od użytkownika posiadania NFT do gry.
Etap 2: Gry typu „graj i zarabiaj”.
Potem nastąpiło przejście do gier typu „graj i zarabiaj”, w których nacisk przesunięto nieco bardziej na poprawę jakości rozgrywki i doświadczenia użytkownika. Te gry często nie mają wymagań wstępnych, takich jak posiadanie określonego NFT, jednak podstawowy motyw nadal koncentrował się na zdobywaniu NFT na wczesnym etapie i tokenów gry w celu odsprzedaży ich z zyskiem.
Etap 3: Faza zabawy i posiadania
Teraz branża znajduje się w fazie gry na własną rękę, w której rozgrywka ma pierwszeństwo, a celem jest ulepszenie wrażeń z gry poprzez nabycie bardziej wartościowych NFT. Punkt ciężkości przesunął się z zarabiania pieniędzy na czerpanie radości z gry, przy jednoczesnym wykorzystaniu korzyści płynących z posiadania pożądanych NFT. W grach typu „play-and-ows” główny nacisk kładziony jest na rozgrywkę i zapewnienie bezproblemowego doświadczenia użytkownika, tak jak to było przed grami web3.
Pełne wykorzystanie technologii blockchain w grach, jak również w innych dziedzinach, nie zostało jeszcze osiągnięte, ponieważ nadal opiera się ona na scentralizowanych usługach, takich jak bazy danych. Istotnym czynnikiem przyczyniającym się do tej sytuacji był brak gotowości na to, by wczesne łańcuchy bloków, takie jak Ethereum, zostały przyjęte przez zwykłych użytkowników. Znaczne opłaty za gaz i niskie prędkości transakcji odegrały znaczącą rolę w uczynieniu dApps mniej przyjaznymi dla użytkownika. W związku z tym te dApps poszukiwały scentralizowanych rozwiązań, które ominęłyby te przeszkody, jednocześnie wykorzystując technologię blockchain.
Podobnie jak w przypadku każdej nowej technologii, okres dojrzewania jest niezbędny do opracowania rozwiązań związanych z wyzwaniami. Zjawisko to można zaobserwować na różnych poziomach. Tak jak gry oparte na technologii blockchain przechodziły różne fazy, zanim osiągnęły etap „grania i posiadania”, tak też opracowano różne rozwiązania oparte na technologii blockchain, aby rozwiązać ich specyficzne problemy. Rozwiązania te obejmują alternatywne łańcuchy bloków warstwy 1 i warstwy 2, które oferują wyższą liczbę transakcji na sekundę (TPS) i niższe opłaty za gaz.
Obecnie wiele gier web3 przeszło na bardziej przyjazne dla użytkownika rozwiązania blockchain, takie jak inne L2 z niższymi opłatami za gaz, a w szczególności SKALE z zerowymi opłatami za gaz dla użytkowników końcowych .
Bieżące problemy z grą Web3
Pomimo poczynionych postępów, gry web3 wciąż mają przed sobą długą drogę do masowego rozpowszechnienia. Obecnie łączna liczba aktywnych użytkowników dziennie w 20 najlepszych grach web3 wynosi około 615571, podczas gdy wyjątkowa gra web2, taka jak ROBLOX, może pochwalić się ponad 24 milionami aktywnych użytkowników dziennie. Co więc wyróżnia gry web2?
Aby osiągnąć masową popularność, gry web3 muszą uczyć się od swoich odpowiedników w web2. Muszą zbadać, co odnoszące sukcesy gry web2 robią dobrze i jak pokonują przeszkody. Branża web2 istnieje od dawna i napotkała podobne wyzwania jak gry web3. Branża gier web3 może uczyć się z historii gier web2, jak pokonywać pewne przeszkody.
Wiele nowych rozwiązań blockchain wykorzystywanych w grach web3 stanowi znaczną poprawę w porównaniu z Ethereum, jednak użytkownicy nadal stoją przed wyzwaniem uiszczania opłat za gaz, a wskaźnik transakcji na sekundę (TPS) pozostaje stosunkowo niski. W związku z tym użytkownicy muszą zdobywać tokeny do swoich portfeli i znosić okazjonalne opóźnienia od 10 do 20 sekund nawet w przypadku prostych transakcji, takich jak bicie NFT. Czynniki te znacząco wpływają na doświadczenie użytkownika, a następnie utrudniają wzrost liczby aktywnych codziennie użytkowników w grze.
Dlaczego opłaty za gaz w grach Blockchain hamują wzrost
Rozważmy następujący scenariusz:
Załóżmy, że gra na Polygon uruchamia transakcje z opłatą za gaz w wysokości 0,03 USD. W tej grze zwykły użytkownik dokonuje średnio 1000 transakcji w ciągu dwóch tygodni. Większość działań w grze jest rejestrowana jako transakcje na blockchainie. Działania te rozciągają się od zmiany liczby pokonanych wrogów w inteligentnym kontrakcie po wybicie nowych NFT. Pod koniec tygodnia, nawet przy bardzo niskich opłatach za gaz, użytkownik musiałby wydać 30 USD.
Po tygodniach rozgrywki kwota ta staje się kumulatywnie pokaźna. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że według appsflyer tylko 5% graczy mobilnych wydaje pieniądze w IAP na grę web2, opłaty transakcyjne znacznie zawężają potencjalną bazę użytkowników gier web3. Ponadto w wiele gier grają osoby w młodym wieku, co oznacza, że mają mniej pieniędzy do wydania na grę. Na przykład w grze Roblox w 2022 roku 55% użytkowników miało mniej niż 16 lat. ( Źródło: Statista )
Powyższy przykład pokazuje jeden prosty, ale powszechny przypadek użycia, w którym potrzebne są nowe rozwiązania blockchain. Na szczęście sieć SKALE jest w stanie zaoferować rozwiązanie tego powszechnego problemu dzięki kompatybilnym z Ethereum łańcuchom zerowych opłat za gaz. Gracze gier web3 wdrożonych na SKALE nie muszą martwić się o opłacenie transakcji, ponieważ token służący do uiszczania opłat, sFUEL, nie ma wartości ekonomicznej, będąc darmowym zasobem sieci SKALE.
Dlaczego SKALE jest najlepszym rozwiązaniem do gier Blockchain
Zagłębmy się w sieć SKALE i zobaczmy, w jaki sposób łańcuchy SKALE są doskonałym rozwiązaniem dla twórców gier web3.
1) Zero opłat za gaz dla użytkowników
Gdy aplikacja dApp zostanie wdrożona w jednym z łańcuchów SKALE, uzyskuje dostęp do różnych zasobów łańcucha, takich jak przepustowość i pamięć blokowa. W tym modelu deweloperzy płacą za przestrzeń i zasoby łańcuchowe, uwalniając użytkowników od typowych obciążeń ekonomicznych związanych z opłatami za gaz.
2) Wysokie transakcje na sekundę
Sieć SKALE łączy najwyższej klasy, szeroko zbadane metodologie ze światowej klasy inżynierią, aby stworzyć mechanizm konsensusu zdolny do przetwarzania ponad 400 transakcji na sekundę z wartościami szczytowymi do 700, ze średnimi czasami blokowania wynoszącymi 1–2 sekundy i czasem do finalizacji 1–2 sekund. Ta wyjątkowa wydajność podnosi wrażenia użytkownika z gry na niespotykany dotąd poziom, umożliwiając rozgrywkę podobną do web2 bez opóźnień i opóźnień w transakcjach blockchain. Jeśli gra chce wykonać transakcję w momencie, gdy gracz w coś uderzy, można to łatwo zrobić bez narażania kolejnych transakcji w grze, które mogą zależeć od pierwszej, tak jak w grach web2 podczas korzystania z serwerów.
3) Huby SKALE i łańcuchy dApp
W ramach sieci SKALE dApps mają dwie możliwości uruchamiania swoich aplikacji. Mogą albo mieć swój własny dedykowany łańcuch, wykorzystujący pełen zakres zasobów oferowanych przez łańcuch SKALE (np. maksymalny TPS, pamięć blokową i pamięć masową na pliki), albo mogą zdecydować się na dołączenie do huba. Huby, takie jak Nebula Gaming Hub, to wyspecjalizowane sieci zaprojektowane specjalnie dla projektów związanych z grami. Huby zapewniają współdzielone środowisko obliczeniowe dla projektów, które nie wymagają całego zestawu zasobów oferowanych przez pojedynczą sieć SKALE. Ten współdzielony model obliczeniowy, podobny do tradycyjnego przetwarzania w chmurze, umożliwia projektom czerpanie korzyści z mocy SKALE przy jednoczesnej optymalizacji alokacji zasobów. W miarę rozwoju projektów mogą one migrować do swoich dedykowanych zasobów, gdy przerosną centrum. To elastyczne rozwiązanie jest odpowiednie dla różnych rodzajów gier, ponieważ nie wszystkie gry wymagają takiego samego poziomu zasobów.
Wniosek
Wykorzystując łańcuchy SKALE, gry web3 mogą znacznie poprawić wrażenia użytkownika, ostatecznie rozszerzając ich zasięg na szerszą publiczność i ułatwiając masową adopcję. Dzięki zerowym opłatom za gaz SKALE usuwa bariery finansowe, czyniąc gry bardziej dostępnymi dla użytkowników ze wszystkich środowisk. Wysoka zdolność transakcji na sekundę zapewnia płynną rozgrywkę, zwiększając satysfakcję i zaangażowanie użytkowników. Ponadto bezpieczeństwo zapewniane przez umowy multisig wzbudza zaufanie i przejrzystość transakcji w grze. Oferując przyjazne dla użytkownika środowisko i rozwiązując kluczowe problemy, SKALE Chains toruje drogę grom web3, aby przyciągnąć szerszą bazę użytkowników i popchnąć branżę w kierunku masowej adopcji.
Twórz swoje gry na SKALE, aby grać bez gazu
Przeczytaj więcej o grach na SKALE tutaj lub złóż wniosek o dotację na gry tutaj.
Więcej info o SKALE https://skale.space
Programiści Dappsów zainteresowani wykorzystaniem SKALE w projekcie, mogą zgłaszać się do programu SKALE Innovator https://skale.network/innovators-signup
Dołącz do Discord P🇵🇱L: https://discord.gg/2xeJ7x7AXD
Dołącz do Twitter P🇵🇱L https://twitter.com/skalepoland
Dołącz do Telegram P🇵🇱L https://t.me/SKALE_PL
Dokumentację dotyczącą wdrażania Dapps na SKALE można znaleźć na Portalu dla programistów https://skale.network/docs/
***********************************************************************
O SKALE
SKALE to wielołańcuchowa sieć (multichain network) pozwalająca budować niezależne, bezpieczne, zdecentralizowane i wydajne blockchainy (Skale Chains), zgodnych z Ethereum. Takie podejście zostało opracowane, aby udostępnić środowisko do budowania Web3 gotowe przyjąć wielu użytkowników na całym świecie. Model kryptografii i bezpieczeństwa “pooled security” stosowany w SKALE jest szybki, bezpieczny i zdecentralizowany, umożliwiając programistom tworzenie ciekawych rozwiązań dla użytkowników końcowych, bez opłat za gaz i bez opóźnień. Modułowa i rozszerzalna platforma SKALE obejmuje funkcjonalność EVM, przechowywanie danych, komunikację międzyłańcuchową i możliwości uczenia maszynowego, ale jednocześnie jest otwarta i zaprojektowana tak, aby umożliwić programistom łatwe korzystanie z innych rozwiązań, w razie potrzeby. Architektura ta dodatkowo umożliwia aplikacjom działanie wyłącznie w oparciu o łańcuchy SKALE, bez scentralizowanych zależności.
SKALE Network to projekt open source z wieloma współpracownikami, w tym SKALE Labs. z siedzibą w San Francisco w Kalifornii. SKALE jest obsługiwana przez wielu czołowych walidatorów na świecie, którzy dostarczają te usługi w profesjonalny sposób. SKALE Network korzysta z tokena $SKL, który jest notowany na wielu giełdach CEX i DEX na całym świecie. Skale to platforma, która służy do budowy wielu rozwiązań aplikacyjnych pod potrzeby Web3.