SKALE — update na maj 2021
tłumaczenie wersji oryginalnej.
Tu znajdziesz najważniejsze wydarzenia z ekosystemu SKALE za ostatni miesiąc.
dAppsy już niedługo
Jesteśmy blisko wprowadzenia pierwszych aplikacji dApps do sieci SKALE Mainnet. Po prawie 4 latach pracy technicznej jesteśmy na ostatnich etapach dogrywania detali. Ważne jest by pierwsze uruchomienie poszło super płynnie i nie zepsuło wysiłku ostatnich lat. Oznacza to, że musimy przetestować całość od A do Z oraz również, że mechanizmy odzyskiwania działają w przypadku jakichkolwiek problemów. Pozytywne uruchomienie pierwszych aplikacji dApps jest absolutnie krytyczne dla sukcesu sieci SKALE.
Główny zespół i walidatorzy pracują w pocie czoła by z jakością udało się dowieźć pierwsze rozwiązania które wykorzystają SKALE chains.
Technologia SKALE — aktualizacja
Większość z Was wie, że sieć SKALE została zaktualizowana na początku tego miesiąca do wersji Denali. Był to kolejny ważny kamień milowy, najnowsze zmiany do wydajności i mechanizmów bezpieczeństwa zostały dodane do sieci . Możesz o tym przeczytać tutaj . Wkrótce potem został uruchomiony pierwsz łańcuch SKALE. Przeczytaj więcej tutaj .
Planujemy że na sieci SKALE docelowo mogą działać dziesiątki tysięcy łańcuchów SKALE. Wszystkie te łańcuchy muszą być w stanie działać również w trudnych warunkach (ataki, przeciążenie itd..) i być w stanie “uleczać się”, gdy np. jakieś węzły ulegną awarii, muszą być w stanie rotować węzły w sieci w sposób bezproblemowy. Aż do zeszłego tygodnia wszystko to było testowane jedynie na środowisku testowym, a nie w sieci Mainnet.
Na dzień dzisiejszy mamy przyjemność ogłosić, że pierwszy łańcuch SKALE przeszedł pomyślnie testy obciążeniowe, był w stanie pracować w warunkach niekorzystnych i awaryjnych, i pomyślnie się zregenerował.
Testy protokołu SKALE Catch up
Przypominamy, że sieć SKALE to sieć to nie jest pojedynczy łańcuch ani też nie jest to sidechain (więcej przeczytasz w dogłębnej analizie). W rezultacie oznacza to, że operacje na SKALE są bardziej złożone niż na tradycyjnym blockchainie. Natomiast taka architektura zapewnia większe bezpieczeństwo i decentralizację sieci. Dlatego ta dodatkowa złożoność jest tego warta. Łańcuchy SKALE zarządzane są przez mainnet Ethereum, oznacza to że oprócz wydajności poszczególnych łańcuchów należy również przetestować operacje po stronie Ethereum.
Aby utrzymać żywotność, łańcuch SKALE, zawsze musi być w stanie wypracować konsensus 2/3 uczestników sieci. W przypadku łańcucha 16 węzłów oznacza to, że 12 węzłów musi zawsze działać i djość do porozumienia w sprawie stanu sieci i transakcji. Jeśli węzeł nie jest aktywny, walidator musi rozwiązać problemy z takim węzłem i gdy węzeł odzyska łączność z siecią, w sposób autonomiczny „dogania” zaległe operacje za pomocą protokołu SKALE Catch up, który jest funkcją w ramach SKALE Consensus. Jest to krytyczna cecha dla utrzymania decentralizacji i poprawnego działania sieci.
W zeszłym tygodniu udało nam się pomyślnie przeprowadzić tę procedurę w sieci Mainnet. Testowany łańcuch SKALE był w stanie utrzymać żywotność przy zaledwie 12 z 16 działających węzłów. Z powodzeniem łańcuch działał przez prawie tydzień bez utraty żywotności, a następnie łańcuch sam się zreperował (4 węzły które były “zepsute” bo naprawieniu pomyślnie ponownie dołączyły do konsensusu za pośrednictwem protokołu Catch Up). Był to główny test jednego z najważniejszych elementów technicznych sieci.
Upgrade wydajności
Ciągle staramy się ulepszać i optymalizować łańcuchy. Kilka drobnych problemów wymagało fixa, i odpowiednie aktualizacje zostaną wprowadzone do produkcji pod koniec tego tygodnia poprzez patch. Możesz śledzić to co się dzieje via Github, aby zobaczyć najnowsze pull requesty i propozycje ulepszeń. Natychmiast po tej aktualizacji sieć przejdzie kolejne testy i po pozytywnym wyniku QA — pierwsze aplikacja dApp zostanie uruchomiona.
SKALE IMA i ZeroMQ
Prace nad nową, ulepszona wersją mostu SKALE IMA zostaną ukończona w pierwszym tygodniu czerwca. Na początku cześć aplikacji dApps nie będzie potrzebować tej funkcji, więc powinno być w stanie działać bez tej aktualizacji (nie korzysta z mostu lub korzysta z alternatywnego mostu). Natomiast aplikacje dApps w sieci SKALE, które potrzebują tej funkcjonalności (w pełni zdecentralizowany most dla transakcji), będą prawdopodobnie czekać do końca czerwca na uruchomienie.
ZeroMQ to bibioteka do przesyłania komunikatów, która również zostanie włączona do SKALE w ramach czerwcowej aktualizacji. ZeroQM dostarcza zoptymalizowanie wydajności dla przesyłania wiadomości po sieci mainnet. Zobacz więcej na temat tej biblioteki tutaj: https://zeromq.org/
Optymalizacja opłat za gaz
Opłaty za gaz wymagane do wejścia i wyjścia z łańcucha SKALE zostały drastycznie obniżone. Dzięki temu SKALE będzie konkurencyjny w stosunku do innych rozwiązań w zakresie opłat za gaz. Przypominamy, że gdy użytkownik znajdzie się w sieci SKALE, nie płaci żadnych opłat. Ponosi jedynie opłatę w momencie gdy przechodzi z Ethereum do Skale lub w drugą stronę (więc ten początkowy koszt wejścia/wyjścia zostanie zamortyzowany przez bezgazowy charakter sieci SKALE)
Opłaty za gaz związane ze stakingiem jak i z odbieranie nagród za staking są kolejnym punktem do optymalizacji ramach prac dev. Na tą chwilę radzimy wszystkim by tego rodzaje operacje robić w weekend, kiedy opłaty za gaz są niższe (zwłaszcza teraz, gdy cena Ethereum wzrosła tak mocno). Obecna dynamika z przeciążeniem sieci i wysoką ceną ETH sprawiają, że transakcje są niezwykle drogie w dni powszednie. Przypominamy więc, że możesz poczekać tak długo, jak chcesz z odebraniem nagrody za staking, nagrody będą się agregowały. Więc jeśli chcesz uniknąć kosztów to claiming nagród rób rzadziej lub w weekendy..
Co tam na rynku i w biznesie.
Wysiłki na rzecz rozwoju biznesu w SKALE idą pełną parą. Co tydzień podpisywanych jest wiele nowych partnerstw. Cieszymy się, że możemy rozpocząć ogłaszanie nowych partnerów w miarę ich publikowania (sprawdź nasz Blog).
Jednocześnie przyjęliśmy ostatnio strategię by tego rodzaju ogłszenia zacząć robić w paczkach, w momencie gdy dane ogłoszenie jest gotowe do publikacji szerszej, a niżeli ogłaszanie współprac jednej po drugiej gdy tylko są podpisywane.
Hackathon Scaling Ethereum okazał się dużym sukcesem. SKALE przesłało 23 zgłoszenia, co uczyniło nas jednym z częściej używanych rozwiązań do skalowania Ethereum podczas hackathonu. Niektóre z tych zespołów wkrótce uruchomią również swoje dAppsy w sieci SKALE !
Na zakończenie chcę wszystkim przypomnieć, że to długa podróż. Zajęło nam dużo czasu i ogrom wysiłku aby dotrzeć do miejsca, w którym jesteśmy, więc staramy się dopiąć wszystko na ostatni guzik by wystartować płynnie. Wiemy jak ważny jest czas na wprowadzenie na rynek, wstrzelenie się w timing, i zdajemy sobie sprawę że ciężko o cierpliwość w takich momentach — ale pamiętajmy że to długa podróż, a my dopiero zaczynamy :-)
Pozdrawiam,
Jack O’Holleran (CEO i współzałożyciel)
Po więcej informacji:
Developerów Dapp zainteresowanych wykorzystaniem SKALE do projektu prosimy o zgłoszenie się do programu innowacji SKALE .
Dokumentację dotyczącą wdrażania Dapp w SKALE można znaleźć w portalu dla deweloperów
Aby dowiedzieć się więcej o tokenie SKALE $SKL, odwiedź naszą stronę.